Jak poprawnie rozliczyć PIT?

Początek każdego roku to dla podatników czas składania formularzy PIT. Wielu z nas odkłada to na ostatnią chwilę, z myślą, że mamy wiele czasu na rozliczenie PIT. Choć faktycznie dla większości formularzy czas składania przypada na koniec kwietnia, z niektórymi deklaracjami nie można zwlekać, bo termin ich rozliczenia upływa już z końcem stycznia. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami przy rozliczeniu formularzy podatkowych, aby nie popełnić błędu i nie przegapić terminu ich oddania do Urzędu Skarbowego.

Jaki formularz powinniśmy złożyć?

Najpopularniejszą deklaracją podatkową jest PIT-37. Składają go wszyscy podatnicy, za których w ciągu roku podatek opłaca płatnik – czyli przedsiębiorca zakładu pracy, zleceniodawca, czy ZUS. Będą to osoby m.in. zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowę zlecenie, lub pobierające zasiłki z UP czy ZUS-u. PIT-37 mogą złożyć także emeryci lub renciści pobierający świadczenia z ZUS-u, jeśli chcą odliczyć przysługujące im ulgi. Jeżeli nie korzystają z żadnej z nich, wówczas złożenia deklaracji nie jest konieczne.

PIT-36 to formularz przeznaczony głównie dla osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Obejmuje podatników, którzy w roku poprzednim zobowiązani byli samodzielnie do obliczenia i uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy, bez pośrednictwa płatnika. Termin złożenia zeznania PIT-36 oraz PIT-37 przypada na 30 kwietnia. Wyjątkowo, jeśli data ta przypada na dzień wolny od pracy, termin wydłuża się do 2 maja. 

Zryczałtowane formy działalności gospodarczej rozlicza się na formularzu PIT-28. Na tym druku należy również rozliczyć dochody uzyskane z najmu lub dzierżawy. Opodatkowanie w formie karty podatkowej rozlicza się natomiast na deklaracji PIT 16-A. Termin złożenia obu tych deklaracji upływa 31 stycznia, dlatego należy pamiętać o tym, wraz z początkiem nowego roku.

Jak się rozliczyć by nie popełnić błędu?

Choć spora część osób wybiera nadal rozliczenie tradycyjne na formularzu pobranym w Urzędzie Skarbowym, a następnie złożenie go bezpośrednio w placówce, jest to najmniej polecane rozwiązanie. Oprócz straty czasu i pieniędzy, łatwo w tym przypadku o popełnienie błędu w wyliczeniach na deklaracji. Jeśli nie mamy problemu z samodzielnym złożeniem deklaracji warto wybrać rozliczenie online. Jeśli nie czujemy się pewni w sprawach podatkowych, warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców, którzy znajdują się w praktycznie każdym większym mieście. Jeżeli deklaracji wypełni za nas doradca podatkowy Poznań mamy pewność, że w naszej deklaracji unikniemy błędów, a naliczony podatek będzie właściwy. Do tego zawsze możemy uzyskać informację o przysługujących nam ulgach i odliczeniach, oraz upewnić się przez jaki czas możemy z nich skorzystać. Pomoc profesjonalisty szczególnie polecana jest osobą rozliczającą dochody uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ te formularze wymagają szczególnie dużej wiedzy podatkowej, oraz mogą stanowić podstawę kontroli urzędu skarbowego.